Haboljungs fure
Haboljungs fure är ett naturreservat norr om Lomma. Tillsammans med Kyrkfuret utgör det kommunens största sammanhängande skogsområde.
I området finns stigar som leder genom skogen. Haboljungs fure är därför populärt för promenader, jogging och ridning. Lomma Scoutkår har sin scoutgård här sedan 1927 och brukshundsklubben använder området regelbundet. Även skolklasser och förskolegrupper besöker gärna reservatet.
Här får man en genuin skogsupplevelse och det är troligen en av Lommas tystaste platser. Här finns också tecken på barnens aktiviteter, som flera kojbyggen.
Skogen är relativt ung. Den planterades på 1950-talet för att förhindra sandflykt. Tallarna planterades i raka rader, vilket fortfarande är tydligt i vissa delar av området. De äldsta tallarna är cirka sjuttio år gamla. Genom åren har stormar fällt vissa träd och skapat gläntor där andra trädarter kan växa upp. I anslutning till detta utvecklas så småningom en naturskogsliknande miljö.
Djurliv
Marken i området är sandig, och hästarna som rör sig här skapar sandblottor. Dessa fungerar som livsmiljö för ovanliga insekter och bin. Flera fågelarter som hämpling och kungsfågel trivs här. Dessutom kan man stöta på större däggdjur som rådjur, räv och vildsvin.
Innan skogen planterades användes delar av området som potatisåker. Historiskt har det funnits både skog, som fälldes på 1700-talet, och ljunghedar som användes som fäladsmark. Fäladsmark var gemensam betesmark för byarna i närheten. I den södra delen av reservatet finns en stenåldersboplats där man bland annat har hittat flintverktyg.
