Bjärreds Saltsjöbad

Ett stort, gammalt träd med utsträckta grenar i en skog. Solljus filtreras genom lövverket och skapar ett grönt sken över den löv- och jordtäcka marken.

Naturreservatet Bjärreds Saltsjöbad ligger i södra Bjärred, väster om Västkustvägen. Området är en del av en stor park som anlades kring Bjärreds gamla saltsjöbad vid sekelskiftet 1900.

På 1800-talets andra hälft blev havsbad populärt. Bjärred växte i takt med detta. Då bestod området främst av öppna torrängar, hedmarker och strandängar.

Den 26 juli 1901 invigdes Bjärreds Saltsjöbad. Det blev ett populärt rekreationsområde med badhotell, två restauranger, dansbana och en lång brygga med kallbadhus. Det fanns även banor för tennis, boccia och krocket. Samma dag invigdes även järnvägen mellan Lund och Bjärred.

Vid denna tid planterades ett stort antal bokar. Dessa utgör idag den uppvuxna bokskogen i området.

Skogsområdet är viktigt för friluftslivet. Den uppvuxna pelarboksalen, de flerstammiga kraftiga bokträden och gläntorna med spännande miljöer gör området populärt. Skåneledens etapp 11 går genom områdets västra del, nära stranden.

Bjärreds Saltsjöbad är en av få skogsmiljöer i kommunen. Den strandnära ädellövskogen, de grova bokarna i det övre bokskogsområdet samt skogsbryn och ekar i det nedre skogsområdet är särskilt viktiga miljöer att bevara.

Djurlivet

Skogsbrynen och de smala stigarna är värdefulla för fladdermöss. Fyra arter har hittats i området: nordfladdermus, dvärgpipistrell, trollpipistrell och brunlångöra. Trädens håligheter fungerar som viloplats för vissa arter och även som plats för yngelkolonier.

Råkan är den vanligaste häckningsfågeln i området. Även koltrast, ringduva och svarthätta häckar här. I anslutning till lekplatsen erbjuder kommunen och naturskyddsföreningen i Lomma-Bjärred fågelmatning på vintern. Detta görs för att hjälpa småfåglarna och att ge barnen möjlighet till naturpedagogisk verksamhet.

Beslut bildande naturreservat Bjärreds Saltsjöbad pdf, 2 MB.

Skötselplan naturreservat Bjärreds Saltsjöbad pdf, 2 MB.

Förbud inom naturreservatet

Tänk på att det inom naturreservatet är förbjudet att:

  • gräva, borra, måla eller på annat sätt skada mark och sten
  • bryta kvistar, fälla eller på annat sätt skada levande eller döda träd och buskar
  • skada vegetationen i övrigt genom att gräva upp växter såsom ris, örter, mossor eller lavar
  • ta bort vedlevande svampar
  • i trädområdena medföra okopplad hund eller annat lösgående husdjur, i övrigt gäller jaktlagstiftningen
  • störa, samla in eller döda djur
  • sätta upp tavla, plakat, affisch, skylt, snitsel, göra inskrift eller dylikt
  • på ett störande sätt använda musik- eller ljudanläggning samt att på ett störande sätt använda eller framföra fordon eller maskiner
  • framföra cykel annat än på angiven väg
  • framföra motordrivet fordon eller annan farkost med undantag av hjälpmedelsfordon som krävs för att överkomma funktionsnedsättning
  • göra upp öppen eld annat än på särskilt anvisad och iordningställd plats om sådan finns
  • tippa avfall som trädgårdsavfall, kompostmaterial, sten, skräp eller dylikt i området
  • tälta, ställa upp husvagn, campingbil eller motsvarande eller på annat sätt övernatta
  • fiska eller på annat sätt fånga in fisk och sätta in fisk
  • jaga eller använda något slags skjutvapen med undantag för skyddsjakt
  • utan kommunens tillstånd anordna tävlingar
  • rida