Hemkompostering av matavfall
Komposterat matavfall är bra för dina rabatter och trädgårdsland. Om du vill kompostera ditt matavfall hemma behöver du anmäla det till miljö- och byggnadsnämnden innan du börjar.
I Lomma kommun måste alla hushåll sortera sitt matavfall och lägga det i en kompostbehållare. Vill du själv kompostera ditt matavfall måste du lämna in en anmälan till miljö- och byggnadsnämnden innan du börjar.
Anmälan om kompostering av matavfall pdf, 389 kB.
Du kan också hämta blanketten vid vårt kontaktcenter. För att undvika problem för människor och miljö, se till att din kompostbehållare är sluten och ventilerad.
Komposten ska ha rätt behållare
Din kompostbehållare måste vara säker mot skadedjur och inte orsaka problem eller läckage. En matavfallskompost bör:
- vara byggd så att den inte lockar till sig skadedjur eller orsakar problem
- vara sluten, stabil och gjord av hållbart material
- ha hål och springor som är högst 5 mm stora för ventilation och dränering
- inte placeras för nära grannens tomt eller en vattentäkt
Bokashi
Om du ska kompostera ditt matavfall med bokashi (en metod för att kompostera matavfall genom fermentering) måste det anmälas till miljö- och byggnadsnämnden precis som vid annan matavfallskompostering. Om du använder olika metoder på sommaren och vintern ska det stå i anmälan.
