Papperskorgar och skräp

Vi ansvarar för renhållningen på allmänna platser och gator i kommunen. Det finns papperskorgar, soptunnor, sorteringskärl och hundlatriner som du kan använda.

Hur ofta dessa töms beror på typen av behållare och var den är placerad, men de töms minst en gång i veckan. Under juni, juli och augusti städas alla badplatser från skräp, och cirka 50 extra sopkärl placeras ut vid stränderna. Dessa töms minst en gång per dag.

Från maj till augusti görs också extra tömningar av sopkärl på helgerna på platser där många människor rör sig, till exempel vid Kajgatan i Lomma och Långa bryggan i Bjärred.

Vi kan alla hjälpa till att hålla vår kommun ren och snygg. Då blir det trivsamt att bo och verka här och det upplevs som inbjudande och tryggt att vistas i kommunen. Både för invånare och besökare.

Felanmälan

Hjälp oss att ge dig bra service. Om du ser en överfull papperskorg eller upptäcker fel på gator, lekplatser, vattenledningar eller annat, tveka inte att göra en felanmälan till oss. Då kan vi åtgärda problemet så snabbt som möjligt.

Du gör felanmälan på sidan Felanmälan.

Sidans innehåll