Använda iPad för första gången

När du har hämtat ut iPaden är det dags att starta upp den för första gången. iPaden är förberedd i systemen och kopplad till dig. Det som nu behövs göras är att logga in i de verksamhetssystem som föreligger och för detta har du erhållit uppgifter i samband med att du hämtade ut iPaden.

Har du sedan tidigare haft en iPad och den du nu håller i din hand är ett utbyte loggar du in med befintliga kontouppgifter som du redan använder.

Internetuppkoppling

iPaden har inställningar för att ansluta till trådlösa nätverk inom kommunens fastigheter samt mobil 4G/5G-uppkoppling för internetkoppling på övriga platser.

Appar på iPaden

För det uppdrag som Förtroendevald du har är iPaden särskilt utrustad med följande appar och länkar:

Därutöver finns det diverse appar som medföljer systemet. Appar kan flyttas om efter eget behag, håll fingret på en ikon tills den börjar ”darra” och sortera sedan.

Ställa in lösenkod för enheten – skydda enheten för obehöriga.

  • Öppna appen ’Inställningar’
  • Välj ’Touch ID och lösenkod’ i vänster spalt.
  • Klicka på ’Slå på lösenkod’
  • Ange önskad kod samt verifiera denna. Koden sparas och aktiveras automatiskt.

Om den personliga lösenkoden glöms bort, försök inte chansa mer än 1-2 gånger. Vid för många felaktiga försök deaktiveras enheten och måste lämnas in för återställning. Behåll iPaden i gång och kontakta KC/Stationshuset, 040-641 10 00.

Övriga inställningar

iPaden är kopplad till centralt hanteringssystem för inställningar och distribution av appar. Hanteringssystemet är också ett inventarieregister med funktion för säkerhet och kontroll vid händelse av exempelvis förlust eller stöld av enheter.

Nästa steg: ställ in säker inloggning (MFA) med Authenticator