- Startsida
-
Omsorg och hjälp
-
Stöd för äldre
-
Sällskap och aktiviteter
-
Mötesplats Bjärred och Havsblick
Ersätt denna text med det lättlästa innehållet. Om ingen lättläst text ska finnas på sidan så ta bort det innehåll som finns under innehållsytan "Lättläst"!
Mötesplats Bjärred och Havsblick
Det finns två mötesplatser i kommunen, som i första hand vänder sig till seniorer, men alla är välkomna.
Stängt på grund av pandemin
På grund av Pandemin så är mötesplatserna stängda tillsvidare, men ni kan se oss på vår digitala plattform: Hej Mötesplats
Vi lägger upp inslag varje måndag. Det kan vara informativt eller bara roliga saker. Välkomna att titta in!
Har ni förslag på vad vi kan filma så hör av er till Anette Alvarsson 0733-411 599 så kommer vi ut.
Ta hand om er!
Till mötesplatserna kan du komma för olika aktiviteter, föreläsningar, musikunderhållning, med mera. Det går också bra att komma hit bara för att sitta ner en stund, läsa tidningen, prata, ta en fika eller äta lunch.
Café Hans Jonas i Bjärred har öppet tisdag till torsdag och Restaurang Havsblick i Lomma har öppet alla dagar året om.
Är det så att du vill starta upp någon form av gruppaktivitet, eller om du har frågor som rör mötesplatserna, så bara hör av dig. Du hittar kontaktuppgifter längre ner på sidan.
På Mötesplats Bjärred finns möjlighet att låna lokaler med plats för upp till 50 personer för olika typer av möten/aktiviteter.
Följ mötesplatserna på Instagram
Kontakta Mötesplats Havsblick
Aktivitetssamordnare
Margareta Thulin, 0733-41 14 49, Margareta.Thulin@lomma.se
Adress
Mötesplats Havsblick
Centrumgatan 4
Lomma
Visa på karta
Kontakta Mötesplats Bjärred
Äldrepedagog, aktivitetssamordnare
Anette Alvarsson, 0733-41 15 99
Adress
Mötesplats Bjärred
Hans Jonas väg 9
Bjärred
Visa på karta
Sidansvarig: Anna-Maria Banck
Senast uppdaterad: