Artikeln publicerades 30 april 2026

Möjlighet att ansöka om förlängda serveringstider under fotbolls-VM

Miljö- och byggnadsnämnden beslutade den 21 april att det ska vara möjligt att bevilja förlängda serveringstider under sommarens fotbolls-VM. Förvaltningen har fått i uppdrag att ta fram tillfälliga riktlinjer som ska användas vid prövningen av ansökningar.

När riktlinjerna är beslutade kan verksamheter med befintligt serveringstillstånd ansöka om förlängd serveringstid under VM-perioden, 11 juni och 19 juli 2026. Syftet är att underlätta för näringslivet i samband med ett stort evenemang, samtidigt som alla ansökningar hanteras på ett rättssäkert och likvärdigt sätt.

Detta händer nu

Riktlinjerna planeras att beslutas av Miljö- och byggnadsnämnden den 19 maj. Det går redan nu att skicka in en ansökan. Handläggning sker efter att riktlinjerna har fastställts.

Ansökan görs genom att anmäla förändring av verksamheten via e-tjänsten. Klicka här för att komma till e-tjänsten. Länk till annan webbplats.