Artikeln publicerades 24 juli 2026

Anmälan till Seniorklubben öppnar den 24 augusti

Närbild på fyra äldre damer som håller om varandra. Text: Lomma kommuns Seniorklubb.

Välkomna att anmäla er till Seniorklubben! En sex veckors kurs för seniorer som vill vara mer aktiva! I regi av Lomma kommuns förebyggande hälsofrämjande verksamhet.

Nu är det åter dags för Lomma kommuns seniorklubb, för fysisk, psykisk, social och kulturell balans.

Under sex veckor kommer deltagarna att få prova på olika aktiviteter tillsammans. Seniorklubben startar den 28 september med sista träff den 5 november.

Hösten 2026 blir det matlagning, teater på kulturboxen, besök på Lomma bibliotek, simulatorgolf, prova sjunga gospel med mera. Se hela programmet under Seniorklubb - Lomma kommun.

Kursavgiften på 500 kronor betalas in innan kursstart. Kostnader som tillkommer är för resor och förtäring när vi är i väg på olika arrangemang.

Anmälan och kontakt

Första anmälningsdag är den 24 augusti från kl. 10.00. Anmälan görs digitalt på lomma.se/seniorklubb (sidan uppdateras samma tid). Det kommer att finnas 16 platser.

Har du frågor eller har problem med att anmäla dig, kontakta oss: