Stationsområdet i Alnarp

Karta över området. Alnarps stationsområde är markerat med rött.
År 2027 planerar vi att inviga en ny tågstation i Alnarp. Stationen är en del av projektet med att bygga ut Lommabanan. Ett projekt som pågått i många år, och i december 2020 startade tågtrafiken till och från Lomma station.
Tågstationen i Alnarp omfattar byggnation av två sidoplattformar om 170 meter inklusive plattformsutrustning och en gång- och cykeltunnel under järnvägen med anslutande trappor och ramper. Den befintliga plankorsningen vid Sundsvägen kommer att stängas och rivas.
En tågstation i Alnarp ger goda förutsättningar för anställda och studenter vid SLU Alnarp att resa hållbart men även för besökare till området. Framöver kommer även tågstationen att underlätta resandet för de som så småningom flyttar in i det bostadsområde som planeras norr om befintligt campus.
Ambitionen är att stationen i Alnarp ska stå klar 2027.
