Ny idrottshall på Karstorp

Illustration över hur den nya idrottshallen på Karstorp ska se ut. Illustration: Kamikaze Arkitekter
Under våren 2025 inledde vi byggnationen av en ny fullskalig idrottshall vid Karstorpskolan. Projektet förväntas bli klart sommaren 2026.
Vi bygger den nya idrottshallen inom befintlig detaljplan, på platsen där det tidigare fanns en multiplan. Hallen kommer att vara fullskalig och inkludera omklädningsrum. Projektet innefattar även en ny skatepark.
Byggplan
Idrottshallen byggs i två plan, vilket skapar ett överhäng. Under detta överhäng bygger vi en skateboardbana. Banan utformas i samarbete med förvaltningen för utbildning, kost, kultur och fritid, den lokala skateboardklubben och professionella skatebanebyggare.
Eftersom idrottshallen byggs på den nuvarande multiplanen, kommer multiarenan att flyttas till fotbollsplanen.
Syfte
Behovet av idrottshallar i kommunen är stort, både för skolans idrottsundervisning och för det lokala föreningslivet. En förstudie från 2022 visade att behoven har ökat på grund av:
- fler idrottstimmar i skolans läroplan
- den nya Linneaskolan
- planer på en framtida gymnasieskola
Gamla Karstorpshallen
Den gamla Karstorpshallen har uppnått sin tekniska livslängd och håller inte den standard som idag önskas för en idrottshall. Den är också för liten för att möta behoven hos äldre elever och ungdomar.
Den gamla hallen kommer att vara i bruk under byggtiden. Vad som händer med den efter att den nya hallen är klar är ännu inte bestämt.
Tidplan
- Höst 2024: Bygglovsprocess och förfrågningsunderlag
- Årsskiftet 2024/2025: Upphandling
- Vår 2025: Byggstart
- Sommaren 2026: Den nya hallen förväntas vara klar
