Kustdammarna
Kustdammarna är ett område på över 20 hektar som ligger norr om Lomma tätort. Många promenerar här längs havet på Strandstråket och Skåneleden. En asfalterad väg, Badvägen, går mellan Fyrkantsdammen och Trekantsdammen och fortsätter ner till stranden.
De viktigaste naturvärdena i området är de två dammarna och deras stränder. Dessutom finns värdefulla sandmiljöer och skogspartier. Mellan dammarna växer svarttallar som ger skydd mot vinden. Detta gynnar många insekter och därmed även fåglar och fladdermöss. Precis utanför reservatsgränsen finns en anlagd backsvalebrant.
I början av 1900-talet låg kustlinjen 300 meter längre inåt landet än idag. Området har fyllts ut med massor från lerbrytningen här. Lertäkterna var aktiva fram till 1960-talet.
Djurlivet
Dammarna och deras vattenspeglar är unika eftersom de ligger så nära kusten. Här häckar fåglar som knölsvan, sävsångare och vattenrall. På vintern samlas många sjöfåglar här, även ovanliga arter.
På land och i vattenbrynet växer växter som piggtistel, bladvass, igelknopp och ryltåg. Längre ut i vattnet finns enstaka förekomster av axslinga, borstnate och andmat.
Vid inventering har fem fladdermusarter observerats: vattenfladdermus, större brunfladdermus, nordfladdermus, trollpipistrell och dvärgpipistrell. Vid ett tillfälle har den ovanliga sydfladdermusen observerats området.
