Datum: | Nyheter: Uppleva & göra

Datum klart för årets kulturfest

Färgglad bakgrund som påminner om ett kollage med ordet "Kulturfesten" skrivet i stora bokstäver.

Lördagen den 13 september är det dags för årets kulturfest. Preliminärt festivalområde är biblioteket, Hamntorget och Fladängsparken i Lomma.

Förra året var Kulturfesten i Bjärred och nu blir det Lommas tur.

Kulturfesten är fortfarande hela kommunens fest med föreningsaktiviteter runt omkring. Däremot tror vi att vi kan erbjuda ett roligare och mer fartfyllt arrangemang när huvuddelen är centrerade till en kommundel i taget, säger Pontus Örnstrand, kulturutvecklare.

Ambitionen är att ha ett program färdigt i början av augusti. Tanken är att kulturfesten ska fortsätta vara en plattform för de lokala kulturföreningarna och kommunens olika verksamheter.

Vi försöker också alltid ta in några riktigt spännande kulturaktörer som kan förgylla arrangemanget. För oss är det viktigt med en brett fokus och att det ska finnas något för alla, säger Pontus Örnstrand.

  • Ingen giltig användare vald.

Sidansvarig: Pontus Örnstrand

Navigera vidare

Arkiv