Datum: | Nyheter: Bygga bo & miljö, Kommun & politik
Beslutat i kommunfullmäktige den 30 januari
Kommunfullmäktige hade sammanträde den 30 januari. Här är en sammanfattning av några av besluten som fattades.
Inköp av markområde med Blå hallen, Lomma
Kommunfullmäktige fattade beslut om att Lomma kommun ska förvärva ett markområde norr om Pilängsanläggningen, på fastigheten Vinstorp 31:2, från nuvarande ägaren Kunskapsporten Pilängen AB. På området ligger idag Blå hallen, en idrottshall. Syftet är att möjliggöra byggnation av en ny idrottshall för skola och föreningsliv.
Köpesumman uppgår till 6,3 miljoner kronor, och affären omfattar även tilläggsavtal för hyra och tjänster kopplade till fastigheten. Pilängsbadet berörs inte av köpet, däremot fastställs tjänsteavtalet avseende Pilängsbadet till år 2034.
För att riva den befintliga hallen avsätts 2,8 miljoner kronor. Samtidigt startas ett projekt för planeringen av en ny idrottshall på området, med en projekteringsbudget om 2,5 miljoner kronor. Kostnaderna för investering och framtida drift kommer att tas upp i kommunens budgetprocess för 2026–2029.
Enligt nuvarande tidplan planeras hallen att rivas först i mitten av 2026 och föregås av ytterligare beslut kring utformningen av den nya hallen. I den processen kommer dialog med berörda föreningar och verksamheter att genomföras. (Tidplanen är preliminär och fastställs när budgetbeslut fattats av kommunfullmäktige i november 2025.)
Blå hallen, Lomma
Motion om att upplösa kommunens arbetsutskott
Kommunfullmäktige avslog Sverigedemokraternas motion om att upplösa kommunens arbetsutskott, förutom kommunstyrelsens. Sverigedemokraterna anser att arbetsutskottens sammansättningar inte speglar valresultatet och att beslut med budgetpåverkan fattas där. I ärendebeskrivningen framför förvaltningen att utskottens partisammansättning regleras av lagen om proportionella val, samt att utskottens beslutsmandat regleras av nämnden. Vidare framför förvaltningen att det för att upplösa utskotten krävs att kommunfullmäktige ändrar nämndernas reglementen, men enligt kommunallagen kan nämnderna ändå själva besluta om att inrätta utskott.
Protokoll från kommunfullmäktiges sammanträde publiceras inom kort.
Sidansvarig: Maria Zingmark