Datum: | Nyheter: Omsorg & hjälp

Vårdnadshavare får mejl om skolnärvaro

Illustration

Pedagoger, skolsköterskor, vänner och familj är viktiga för att våra elever ska må bra och trivas i skolan.

I Lomma kommun arbetar vi systematiskt med att våra elever ska må bra och vara i skolan. Nu bjuder vi även in föräldrar och vårdnadshavare att tillsammans med skolan och den Centrala barn- och elevhälsan arbeta för att öka närvaron i en digital plattform som vi kallar ”Läroresa”.

Den digitala kunskapsplattformen Läroresa handlar om att öka skolnärvaron och välbefinnandet hos våra elever. Den centrala barn- och elevhälsan satsar nu på digitala läroresor för att bredda utbud och tillgänglighet av information som rör skolbarn och deras närvaro.

Du som är vårdnadshavare har fått mejl, eller kommer att få mejl om detta där Lifesify står som avsändare. Det är inget spam utan innehållet kommer från Lomma kommun. Lifesify är vår samarbetspartner och tillgodoser plattformen.

Har du frågor kring Läroresa går det bra att kontakta Ingela Roxenby, verksamhetschef på Centrala barn- och elevhälsan via mejl elevhalsan@lomma.lifesify.com

  • Ingen giltig användare vald.

Sidansvarig: Ingela Roxenby

Navigera vidare

Arkiv